radyo iz

     www.radyoiz.com ©

 

 

 

     

Dinlemek Icin Tiklayin...!

   

Tikla ve Dinle...!

     
Radyo iz ©  
     

   

 

Turkce / Turkish Turkce  

 

 

Ingilizce / English English

 

 

 

 

 

 

 

 

   DUYURULARINIZ

 

 

 

 

 

www.sirricinar.com

 

 

 

Radyo iz`e Hos Geldiniz...!
 
Dinlemek Icin Tiklayin...!

 

Winamp ile dinleyin...! Winamp ile DinleyinWinamp ile dinleyin...!  
Media Player Ile Kucuk Pencerede Dinleyin

 

Kucuk Pencerede DinleyinMedia Player Ile Kucuk Pencerede Dinleyin

 

Real Player ile dinleyin...! Real Player  ile DinleyinReal Player ile dinleyin...!

 

   Şair ve Yazar  SIRRI ÇINAR

www.sirricinar.com

 

                     

                      

          Koca Yürekli Adam

          Şiir : Sırrı Çınar

          Okuyan : Ahmet Yenilmez

 

Sırrı Çınar: Ülkesini, insanını çok iyi tanıyan, kültürünü iyi bilen, aydın düşünceleri olan, aksiyondan geri durmayan, sevmesini tam bilen, türkü dostu ve ülkesi için düşünen, üreten büyük idealleri olan iyinin, adilin, hakkın, sevenin, insan olduğunun farkında olanın kadim bir dostudur.

 

Şair ve Yazar

 

1964 Yılında tarih, medeniyet ve kültür kokan Vangölü'nün kıyısına yaslanmış Ahlat'ta doğdu. İlk ve lise Öğretimini Ahlat'ta tamamladı. 1982 yılında girdiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İkdisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü 1986 yılında tamamladı.

 

Ankara'ya geldiği gün iş hayatına başladı. Yedek Subay olarak askerliğini yapıp tekrar Ankara'da iş hayatına bıraktığı yerden devam etti. Yoğun bir ticari hayatın içinde Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yüksek Lisansına 1989 yılında başladı. Demokratik kitle örgütlerinde ve siyasi partilerde başkanlık, başkan yardımcılığı, genel sekreterlik gibi çeşitli görevlerde bulundu. Demokratik kitle örgütlerinden bazıları; ASİAD, İZİMDER, MİSİAD, MESANDER. Başka birçok dernek üyesidir.

 

Gençlik günlerinden başlayan, Kültür ve sanatla ilgili bir çok çalışmada bulundu. Fotoğraf, tiyatro, halk müziği, halk oyunları, şiir, edebiyat, resim, karikatür ve halk kültürü ile yakından ilgilendi. Birçok Tv programına konuşmacı olarak katıldı. Radyo programı sundu. Türkiye'nin tamamını ve Dünyanın birçok ülkesini gezdi. Uzun yıllar uluslar arası ticaret yaptı. Bir süre günlük bir ulusal gazetede köşe yazdı ve birçok yazısı çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı.  Serzeniş, Gökyüzü Kırpıntıları adlı iki şiir kitabı yayımlandı. "Koca Yürekli Adam, babam" adlı şiiri bütün Türkiye'de bilinen bir şiir oldu.

 

Halen aylık yayımlanan “Haber Ajanda” dergisinde yazmaktadır. Edebiyat Otağı dergisinde şiirleri yayımlanmaktadır. Roman, deneme ve şiir olmak üzere yayım aşamasında olan kitapları, senaryo çalışmaları ve internet sitelerinde yayınlanmakta olan yazılarıyla kültür hayatına devam etmekte olan Sırrı Çınar’ın kitaplarını seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz.

 

Bilinenin dışına çıkan, insanı irdeleyen, kültürü yansıtan, soran, sorgulayan ve okuyucunun kendisiyle yüzleşmesini sağlayan, empatiyi geliştiren ve sevgiyi muhkemleştiren anlatımıyla dolu olan kitapları okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

www.sirricinar.com

 

ANA KOKUSU, Sırrı ÇINAR

Yayın Yılı: 2008

Türü: Deneme
İthal Kağıt
208 sayfa
Karton Kapak
ISBN:6050052275
Dili:
Türkçe

Yayınevi: Akis Kitap

Anayla geçirilen zaman hep azdır, ananın kaybı ne zaman olursa olsun hep erkendir. Dünyada ilk kıpırdanışımızı, ilk kalp atışımızı bilen “ilk”imizdir. Bizi koruyan, kollayan, özleyen, sevendir.

Anne geçmişimizdir, bilinmeyenimizdir, bilinenimizdir, hasretimizdir, unuttuklarımızdır, hatırlatanımızdır, öğretenimizdir, damarlarımızda dolaşan kanın sahibidir.

Bu mektupları ben yazmadım, herkes yazdı. Tanıdıklarım ve bu toprakların üzerinde birlikte yaşadığımız tanımadıklarım da yazdı. Sosyal konumu ne olursa olsun, yüreğinde sevgi, hasret, dilinde doğruluk, dürüstlük, gözünde yaş olan merhamet sahipleri yazdı. Unuttuğumuz, bilmediğimiz, yok saydığımız geçmişimiz, kültür değerlerimiz ve içimizde ki o büyümeyen çocuk yazdı.

O yaşanılanları ben yaşamadım, bu ülkede bu topraklarda yaşayan herkes yaşadı. Kitabın içindeki “ben” aslında “biziz”. Düşünen, sorumluluk sahibi, ağlamasını, sevmesini, gülmesini ve “insan” olduğunu bilen “biziz”.

 

 

*****

 

 EKSİK ZAMANLAR, Sırrı ÇINAR

Yayın Yılı: 2008

Türü:Roman
216 sayfa
İthal Kağıt
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:6055880026
Dili:Türkçe

Yayınevi: Akis Kitap

Zaman sıfırdı. Yer ise kara deliğin tam ortasıydı. Her şey karanlık, bilinenden öteydi. Salih yaşadıklarını güzel ülkemin güzel insanlarıyla yaşamıştı. Belki Trabzon’da, belki Antalya’da, belki İstanbul’da belki Ankara’da belki Erzurum’da. Zaman belki dündü, belki öteki gün, belki yarın, belki yarından da sonraydı. Salih ve çevresindekiler belki komşunuzdu, belki ablanız, belki dayınız, belki babanız, belki de hiç tanımadıklarınız.


Salih’i nerede tanıdım, nasıl tanıdım, niye tanıdım, ne zaman tanıdım ve Salih kim di? Salih’in hikayesi nerede başlamış ve nerede bitmişti.
Bütün bunlar zamanın sıfır olduğu, yer kürenin tepsi gibi düzleştiği, yıldırımların yerden göğe doğru çaktığı zamandı. Başladığı ve bittiği yer belli değildi. Belki de çok belirgindi. İçimizdeydi, yanı başımızda, yüreğimizin üstündeydi. Ya da çok uzaklarda Kaf dağının ardında.
Güzel olan hep güzel miydi, öyle mi kalırdı? Ya çirkinlikler? O da değişir miydi? Yaşamın neresi bizimdi? Ya da biz yaşamın neresindeyiz?

 

 

*****

SORGU, Sırrı ÇINAR

 

Yayın Yılı: 2008

Türü:Roman
İthal Kağıt
168 sayfa
Karton Kapak
ISBN:
9786050052299
Dili:Türkçe
 

Yayınevi: Akis

Yazılı kuralları koyanları biliriz. Ama yazılı olmayanları kimlerin koyduğunu bilme şansımız yoktur. Kimin koyduğunu bilmediğimiz bu kurallara uyum gösterirken sorgulama, amaç, sonuç ilişkilerini de düşünmeyiz. Toplulukların ve insanın bu zaafını bilen iyi niyetli veya art niyetliler toplumları yönlendirmede yazılı olmayan kuralları kullanırlar. Yazılı kuralların gölgesinde oluşturulurken, yazılı kural koyucuların tarafsızlığı, umursamazlığı, yazılı kurallardaki boşluklar kullanılır. İletişimin bütün yolları kullanılarak "dikte" ettirdikleri, istedikleri gibi bir toplum oluşturma yollarını ararlar. Genellikle bu çalışmaları başarıya ulaşır. Sonuçta; Günlük yaşamdan, mimari yapıya, şehir kurmaktan, devlet yönetimine kadar anlayış, kavrama ve uygulama faklılığını görürüz.


Bütün bu olanlara karşı durmanın yolu ise, birikimli, düşünebilen, birey olmanın bilincine ulaşmış özgür düşünceden geçmektedir. İnsanların özgürleşmesiyle sınırlar zorlanabilir. Sınırlar zorlanmalıdır çünkü, adı üstünde sınırdır ve mutlaka ötesi vardır. Sınırlar ancak çok bilen, algılaması, analiz edebilme ve yorumlama gücü oluşmuş beyinlerle mümkündür. Bu beyinlerin oluşması, çoğalması ise uzun ve yorucu bir süreci gerektirir. Ancak birinci ve en önemli adımı ise mevcut durumcuların baskısından kurtulmak ve birey olmanın bilincini yakalamaktan geçmektedir.  

 

 

*****

 

DÜŞEN KELİMELER, Sırrı ÇINAR

 

Yayın Yılı: 2008

Türü:Şiir
İthal Kağıt
96 sayfa
Karton Kapak
ISBN:
9786050052282
Dili:Türkçe

Yayınevi:Akis

Senden çok uzaklarda,
Elinin yetmeyeceği, gözünün
görmeyeceği kadar,
Uzaklardayım…
Takvim hesabı tutanlar, koca yılları
Devirdi aramıza,
Örttü sevdamızı bin yıllık kaygılar,
Savrulduk, ufaldık, dağıldık,
Uzaklara daldık…
 

Yasemin kokulu bohçalarda sakladım hatıranı,
Sevda türkülerini hep sana yaktım,
Sayıkladım,
Her sözüm adına vardı…

Sen ötelere dönmüşken yüzünü,
Ben,
Yüreğinin dibindeydim,
Şahdamarının yanında,
Kirpiğinin ucunda,
Parmaklarının arasında…

 

 

*****

 

KAN SALKIMI,Sırrı ÇINAR, Akis Kitap

Yayın Yılı: 2008

Türü:Şiir
İthal Kağıt
128sayfa
Karton Kapak
ISBN:
9786050052251
Dili:Türkçe

Yayınevi:Akis

Susadım, ay ışığından bir kâse içsem,
Ya da afyon yutsam aç karnına,
Kan içsem, doymam sana,
Ya da umarsızca yokluğuna koşsam,
Unutsam gözlerini, kokunu, gökyüzüne sallasam parmaklarımı,
Kanayan gökyüzünü içsem,
Önümde kan salkımları olsa da,
Kirpiklerim kavuşuncaya kadar,
Bir an, bir nefes seni görsem.
Sonrası, bir hiç,
Sonsuzluğa yürüsem…

 

 

*****

 

GÖKYÜZÜ KIRPINTILARI, Sırrı ÇINAR

 

Yayın Yılı: 2004

Türü:Şiir
İthal Kağıt
110sayfa
Karton Kapak
ISBN:
9758845047
Dili:Türkçe

Yayınevi: Çatı Yayınları

Koca yürekli adam, babam
korkusuzca girdiği kavgalardan
yara almadan çıkan.
Eşkiya, hain, çiyanları
heybetiyle kovan
Çilenin ablukasından
alını açık, başı dik çıkan.
Koca yürekli adam

Kan ağlarken yüreği,
gözünde nem görmediğim.
Beş parasız günlerin sabahında,
kısmet tellallarına minnetini duymadığım.
Dünyanın kalleş şövalyelerine restini çeken,
Koca yürekli adam, babam

 

*****

 

Sayın Sırrı Çınar hakkında daha fazla bilgi için

www.sirricinar.com

 

 

Bu bölümde bizce mutlaka okunması gereken kitapların özetlerini ve tanıtımlarını bulacaksınız. İçerik katkısında bulanmak isteyen dostlarımızın e-postalarını bekliyoruz.  radyoiz@yahoo.com

 

                                                              

 

 Ana  Sayfa

 

 

 

 

     


Yukari          

               SIK KULLANILANLARA EKLEYIN...! / Add to Your Favories!       E-Posta / E-Mail

 Radyoyu Acilis Sayfaniz Yapin

 

 24 Saat Turk Halk, Turk Sanat ve Turk Hafif Muziklerinin Secme Eserlerini Dinleyebileceginiz Radyomuza Hos geldiniz...! Radyomuzla ilgili gorus,  elestri ve onerileriniz bizlere isik tutacaktir...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.sirricinar.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.sirricinar.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.sirricinar.com