RADYO IZ CANLI TURKCE MUZIK - LIVE TURKISH MUSIC - KÖR AHMET (AHMET ÖZDEMİR) ---
 

 

 

 

 

     

Dinlemek Icin Tiklayin...!

   

Tikla ve Dinle...!

     
Radyo iz ©  
     

 English versionEnglish

              

 

 Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

   DUYURULARINIZ

 

 

 

 

 Ana Sayfa

 

 

 
 
Dinlemek Icin Tiklayin...!

 

Winamp ile dinleyin...! Winamp ile DinleyinWinamp ile dinleyin...!  
Media Player Ile Kucuk Pencerede Dinleyin

 

Kucuk Pencerede DinleyinMedia Player Ile Kucuk Pencerede Dinleyin

 

Real Player ile dinleyin...! Real Player  ile DinleyinReal Player ile dinleyin...!
Bir Halk Müziği Ustası:  Kör Ahmet (Ahmet Özdemir)

 

Yiğit Lakabıyla Anılır

 

Ahmet Özdemir Anadolu’da zengin halk müziği geleneklerine sahip şehirlerimizden biri olan  Konya’da  halen tek başına bir ekol olarak sanat hayatına devam etmektedir. Toplumsal konulara  üstün taklit yeteneğiyle ustaca değinen, ezberinde  5 binden fazla eser bulunan, çoğu kendi bestesi olmak üzere   120’den fazla  türküyü halk müziğimize kazandırmış, çıkardığı 9 albümü bulunan,  uduyla özdeşleşmiş bir gönül adamıdır. Gözleri görmediği için Kör Ahmet lakabıyla anılmaktadır.

 

 

Hayatı

 

1933 yılında Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Güvenç Köyünde dünyaya gelen Ahmet Özdemir. Henüz küçük yaşlarda geçirdiği çiçek hastalığı  nedeniyle gözlerini kaybetmiştir.

 

Görme duyusunu kaybeden Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) kendisini çevresinden duyduğu türküleri söylemeye vermiştir. Bulduğu her fırsat ve ortamda türkü söylemeğe devam eden Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) 11 yaşında geldiğinde Konya eşrafından Tevfik Taşbaş’ın teşvik ve yardımlarıyla  1944 yılında TRT Ankara Radyosu Stajer Mahalli Sanatçı sınavına girmiştir. Muzaffer Sarısözen tarafından imtihan edilen Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) kendi bestesi olan ‘Duvara Mıh Çakayım, Çakayım da Bakayım’ adlı türküyle sınavı başarı ile vererek TRT Ankara Radyosunda  stajer sanatçı olarak 10 yıl bulunmuştur.

 

1944 – 1954 yılları arasında süren stajerliği  boyunca Türk Halk Müziğinin büyük ustaları  Muzaffer Sarısözen, Vedat Nedim Tör, Ruşen Ferit Kam, Adnan Ataman, Ahmet Gazi Ayhan ve  Emel Gazi Nihal tarafından yönlendirilen Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) aralarında; ‘Elmaların Yongası’, ‘Haydi Bizim Evde Şeker Lokum Var’, ‘Elmayı Nazik Soydum’,  ‘Ermenek’in Keklikleri Ötüyor’, ‘Ayvacı Geliyor Ayvacı’ gibi tüm Türkiye’ye mal olmuş 124 türküyü TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosuna kazandırmıştır.

 

1961 yılında Döndü Hanımla evlenen Ahmet Özdemir’in   2  erkek çocuğu bulunmaktadır.

 

61 yıldır sanat hayatına mütevazı bir şekilde devam eden Ahmet Özdemir’in halk müziğimize kazandırdığı 124 türkünün yanı sıra  9 albümü de bulunmaktadır. Ezberinde büyük çoğunluğu Orta Anadolu yöresi  türkülerden oluşan,  bestekâr ve güftecilerinin isimleriyle beraber 5 binden fazla türkü yer almaktadır. 10  yılı aşkın bir süredir Konya’da yayın yapan yerel Sun Tv’de ‘Ahmet Özdemir Show’ adıyla haftalık eğlence  programı yapmaktadır.

 

 

Masa üstünde pekmez

O pekmez  bana yetmez,

Şu Konya’nın kızları

Ahmet’siz gelin gitmez…

 

Kambersiz düğün olmadığı gibi 1946 yılından çok yakın bir geçmişe kadar  Konya’da yapılan  düğün, nişan ve kına gecelerinin olmazsa olmazı olan Ahmet Özdemir yaklaşık 400 bin düğün, nişan merasiminde bulunarak bu alanda kırılması çok güç bir rekorun da sahibi olmuştur. Sun Tv`de yaptığı eğlence programında  doyumsuz müzik ziyafetinin yanı sıra, Konya şivesiyle yaptığı taklit ve esprileriyle de izlenme rekorları kırmaktadır.

 

Radyo İz olarak minnetlerimizle Sayın Ahmet Özdemir'e Allah'tan sağlık ve mutluluk dolu uzun yıllar diliyoruz.

(2006, Radyoiz.com ©)

    


Yukari  Ana Sayfa

               SIK KULLANILANLARA EKLEYIN...! / Add to Your Favories!       E-Posta / E-Mail

 Radyoyu Acilis Sayfaniz Yapin

 

 24 Saat Turk Halk, Turk Sanat ve Turk Hafif Muziklerinin Secme Eserlerini Dinleyebileceginiz Radyomuza Hos geldiniz...! Radyomuzla ilgili gorus,  elestri ve onerileriniz bizlere isik tutacaktir...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Ana Sayfa